program autoři rozhovory aktuality místo konání sponzoři historie festivalu a předchozí ročníky,
včetně archivu webů předchozích ročníků živé přenosy kontaktní informace
Switch to english language
version of this site

Autoři  William S. Burroughs
Zpět na předchozí stránku Tisknout článek na tiskárně

William S. Burroughs

William S. Burroughs

"Problémy začaly, když rozhodli, že budu vedoucím na pile." William Seward Burroughs se narodil v roce 1914 v St. Louis ve státě Missouri, v rodině, jež klonovala krámskou počítačku. Záhy však z rodiště T.S.Eliota a Tennessee Williamse odešel a živil se mimojiné jako soukromý detektiv, deratisátor a barman. Zároveň napsal knihu Nahý oběd. "Jediný dokonalý muž v celé branži" uvědomil všechny podvedené takovou sestavou týpků, které dělají z tlupy Novy partu stejně upřímnou jako kterákoli vláda.

"Slyšte má poslední slova, ať jste kdekoliv. Naslouchejte mým posledním slovům, ve všech světech. Poslouchejte, vy všichni, správní rady, syndikáty a vlády Země. I vy mocní, kteří jste v pozadí všeho, co zavání hnusem, kšeftů, prováděných na záchodcích s cílem sbalit, co není vaše. Prodat ještě nenarozenému dítěti půdu pod nohama -"

Pro Burroughse představovalo prodávání větší závislost než braní. Knihy Hebká mašinka, Lístek, který explodoval a Nova Express se zabývají závislostí na moc, jsou střihem nepopsatelných hord, jež se střídavě objevují a zase mizí, zatímco "z hlavního města přicházejí fotbalové výsledky".

Počátkem šedesátých let Burroughs spolupracoval s malířem Brionem Gysinem na knize Zbývají jen minuty, a později na knize Třetí mysl, jimiž se zároveň výrazněji distancoval od tvorby beat generation. Romány Poslední slova Holanďana Schultze a temně prorockým Divocí hoši zakončil svůj dvacetiletý exil v Mexico City, Tangeru, Paříži a Londýně. Po návratu do Spojených států vydal knihy Města rudé noci, Ah Pook je tady, Západní země a Kočka v nás.

"Tak si spakuj ty svoje hermelíny, Mary - Padáme vocaď a to hned - Už jsem to viděl dřív - Hejlové po nás jdou - A hrnou se sem poldové - "

Pokud Fitzgerald ztělesňoval jazzový věk, Burroughs psal o věku kosmickém. Norman Mailer jej nazval "zřejmě jediným americkým prosaikem, jehož lze považovat za génia", a Jack Kerouac o něm prohlásil, že je "nejúžasnějším satirikem od dob Jonathana Swifta".

William S. Burroughs zemřel v roce 1997 in Lawrence ve státě Kansas.
Poslední aktualizace této stránky byla provedena 7.3.2003 v 9:17


Hlavní sponzoři:

Informační obsah: © 1998-2003 Festival spisovatelů Praha, Křemencova 7, 110 00 Praha 1, march@pwf.pragonet.cz
WebSite © 2001-2003 CP Online, a.s.